Mitsubishi Outlander III

Единадесет години след като за първи път въведе термина "кросоувър", Mitsubishi Motors Corporation (MMC) представи за първи път на автомобилното изложение в Женева своята трета реализация на тази концепция – New Generation Outlander.
Този изцяло нов кросоувър е създаден с цел да се наложи като един стратегически иновативен съвременен автомобил със солидно присъствие на пазара, разработен на базата на многостранна глобална платформа и хармоничен баланс. На повечето от нас – феновете остана въпроса дали интериора ще бъде променен? С какво новото поколение ще ни впечатли, каква ще бъде промяната в него, ще има ли нови технологии и разработки? Отговорът дойде при нас след няколко месеца, когато официалният вносител Балкан Стар представи дебюта му на българска земя. Третото поколение Outlander е със 100 кг по-лек от предшественика си, много по-бърз, икономичен и екологичен, а също така и по-просторен във вътрешната си част. 
Екстериора на Outlander е основната загадка за нас. При вида му „на живо" оставам приятно изненадан. Той изглежда доста по-добре, отколкото на снимки. Основното определение за него е „нефотогеничен". Безусловно новия кросовър е доста солиден и внушителен, а предната част не изглежда никак грозновата, съдейки по предварителните фотографии. Предната решетка е основната критика, към която имам забележки, а фаровете са с отлична осветяемост, познати ни от модела ASX, които притежават бледорозов лъч под основния фар, за по-добър светлинен поток през тъмната част на денонощието. В долната част на предната броня са монтирани и фаровете за мъгла, които освен своята отлична помощ при мъгла, дават завършеност на дизайна. В задната част стоповете са от ново поколение. Явно дизайнерите на Мицубиши следват „модната линия" и в този сегмент. Outlander е оборудван от завода и с 16-цолови джанти, които изглеждат много стилно.

 

Относно системата на задвижване новият Outlander е с четири задвижващи колела 4WD - Електронно контролирана система за задвижване на четирите колела разполага с три режима на действие (4WD Eco, 4WD, 4WD LOCK). От техническа гледна точка нещата в сравнение с предишния модел са променени. Вместо привичната шайба зад лоста на скоростите е разположен бутон с който могат да се сменят различните режими на работа. Вместо познатият ни 2WD тук откриваме 4 WD Eco. При него работи само предната ос на задвижване, като при необходимост по време на движение можем да използваме и 4WD. Това позволява икономия на гориво, без да се влошава безопасността. Има и автоматичен режим на действие, a компютър решава как да разпредели натоварването. Предното окачване е тип МакФерсън, със стабилизираща щанга, а задното тип Мулти-линк, със стабилизираща щанга. Самото возене е меко и средно твърдо, което значително е подобрено от предишния модел. Вибрациите в страничната равнина са много малки, а в хоризонталната са намалени до рамките на перфектното усещани за комфорт. 
При отваряне на задния капак на Outlander веднага прави впечатление, че за разлика от предишния модел липсва характерния малък багажник, който беше безусловно удобен за сядане и други туристически дейности. Много сложно е да отговоря на въпрос дали това е по-удачния избор, но в новият модел всичко е по-класическо.

Прави впечатление и голямата задна щора, която може да се прибере лесно в отделни кнопки, при наличие на обемен багаж но само ако в модела няма фабрични монтиран субуфер. В багажника под основната кора, която е доста солидна се намират и нови отделения за различни видове багаж, което е голямо улеснение. Освен това багажника е с цели 30 см. по-дълъг, когато са махнати задните седалки. Инженерите от Мицубиши са помислили и за лесното сгъване на задните седалки, като са ги разделили при отваряне по много рационален начин. 

Ергономията на предните седалки е отлична. Имам резерви към задните седалки и облегалки, които въпреки, че се регулират напред и назад, могат да създадат дискомфорт при дълъг път. Има какво да се подобри в този аспект. На шофьорската седалка са монтирани електрически бутони за корекция, а в останалите са механични. Също така има и бутони за подгряване на седалките за студените зимни дни. Отлично впечатление оставя корекцията на волана, която се коригира в двете равнини X и Y.

 

В интериора на автомобила има значителни изменения. Кожата на таблото е от мек материал с познатото ни качество от миналото, което като че ли бяхме забравили. Евтините пластмаси напълно отсъстват на таблото и копчетата за управление. Централната конзола е леко наклонена към водача и достъпа до всички бутони е отлична. Многофункционалният волан е обвит с качествена кожа. От лявата страна се намират копчетата за превключване на телефона, чрез Bluetooth и усилването или намаляването на звука от колоните. От дясната е управлението на Cruise Control. Във високият клас на оборудване е монтирана аудио система Rockford Fosgate, отличаваща се с перфектен Hi-Fi звук. Отличителното в дизайна са и заводски монтираните карбонови лайсни на таблото и вратите. Дизайнерите са се погрижили и за максималният комфорт на пътниците с двузонов климатроник, а сензорният панел (интуитивен чувствителен на допир екран (touchscreen) дава изчерпателна информация за навигационната система и аудио функциите. Самите иконки в нея са достатъчно големи, като по този начин не отвличат вниманието при шофиране. Наличието на гласови команди за управление от флашката е много интересно решение. При превключване на задна скорост автоматично се включва и камерата за задно виждане. В по-скъпите версии достъпа до Outlander се осъществява с чип-ключ, който действа на 3 метра от автомобила. Той има и място за зареждане под централната конзола. С него може да се отваря и задната врата, която е електрическа, а зареждането на чип-ключа може да се осъществява в специална ниша на определеното за това място, което считам за голямо удобство при шофиране, за да не търсим в кой джоб да го сложим. До него от дясно може да се активира и деактивира ръчно задният капак. Освен това запалването е с бутон. Mitsubishi Outlander разполага и с познатата ни система от модела ASX Stop&Go, която изключва автомобила при натоварен градски режим. Запалването на колата става с натискане на съединителя. Има и ръчно изключване на таблото от ляво, ако водача не желае да ползва тази система. 
Двигателят е 2.2-литров Дизел Common rail SOHC MIVEC с Евро 5, разполагащ със 150к.с при 3500об/мин и 6-степенна механична скоростна кутия. Въртящият момент е 380Нм.

Динамиката при него е отлична, а нивото на шум в купето – много ниско. Характерната турбо-дупка се усеща доста по-леко. Ускорението и до ускорението е перфектно. В България се предлага на този етап и 2.0-литров Бензин SOHC MIVEC с 5-степенна механична скоростна кутия и 150 к.с при 6000 об/мин с въртящ момент 195 Нм, който аз предпочитам по лични съображения. 
Спирачните дискове са 16" вентилирани - предни и 16" задни.
Сигурността на автомобила се осъществява от седем въздушни възглавници SRS, активиращи се в купето с подсилена конструкция RISE, което поглъща и отклонява в нужната посока силите действащи по време на удар. 
Освен това модерния кросоувър разполага и със система за ограничаване последствията при челен удар ( FCM) и система (LDW) - визуална и звукова сигнализация за предупреждение на шофьора, когато автомобилът започне да се отклонява от пътната лента.

 

Крайни впечатления:

Съвременен автомобил с отлични характеристики. Изгодна стартова цена от 39000 лева. Нисък шум, качествени материали и нови технологии на екология и безопасност. С огромен интерес очаквам новият Outlander Hybrid, който несъмнено ще ни отведе в бъдещето. 

Резюме:

- Ограничаване на въздействието върху околната среда (с цел емисиите са под 130g/km – в зависимост от модела и пазара),
- Повишено ниво на безопасност (със система за ограничаване на последствията при челен удар, система за предупреждение при отклоняване от пътната лента, активна система Cruise Control и др. ...)
- Комфортно шофиране (вече с двузонов климатик и др. ...),
- Интелигентни решения (задна врата с електрическо задвижване, пълен брой седалки на третия ред, равен под на багажното отделение и др. ...),
- Повече удобства (вече с накланяща се телескопична кормилна колона, ксенонови фарове Super-HiD "Wide Vision" и др. …).
- Перфектно качество на салона, включващо качествени материали.
--------------------------------------------------------------------------------

Благодаря на екипа на Балкан Стар и лично на Виктор Мезан за предоставената ми възможност при теста на новия Mitsubishi Outlander.


Светозар Ангелов

Линк към всички снимки

Галерия